nasady kominowe poradnik


JAK POPRAWNIE ZMIERZYĆ OTWÓR KOMINOWY?

 

Wymiana lub montaż przedłużenia komina, nasady kominowej czyli nieodłączny element przy budowie lub wymianie komina.

Aby nasada prawidłowo spełniała swoją funkcję należy ją poprawnie zmierzyć. Istotne są tutaj dwie rzeczy: rozmiar otworu oraz wysokość jaka jest potrzebna.

W przypadku nowych kominów tutaj nie ma większego problemu. Większość domów budowana jest w systemach kominowych ceramicznych są to kształtki kominowe o ujednoliconych rozmiarach np. Ø 180mm, Ø 200mm, lub kwadratowe 200mm x 200mm.

 

 

W starym budownictwie otwory kominowe zazwyczaj występowały na tzw „cegłę”   Po tym pojęciem znajduję się niestety wiele rozmiarów…

W teorii zazwyczaj powinny być to rozmiary 240×140 lub 270×140 lecz z biegiem czasu otwory kominowe są zmniejszone ( sadza, ogar itp) lub powiększone ( rozszczelnienie się zaprawy lub inne ubytki wynikające z nieprawidłowym czyszczeniem lub pęknięciem cegły).

Aby poprawnie zmierzyć otwór należy dokładnie zmierzyć obecną szrokość i długość oraz jaka głębokość jest potrzebna.

 

 

W tym przypadku widać otwór kominowy 13,5cm x 29,5cm. Dla bezpieczeństwa powinniśmy odjąc po -1cm na stronę aby nasze przedłużenie swobodnie weszło do komina nie obcierąjc o zaprawę czy nie równe ścianki komina. Więc ostateczny otwór to 12,5cm x 28,5cm.

Jaka wysokość przedłużenia komina?

Jak pisaliśmy wcześniej aby nasada spełniała swoją funkcję czyli poprawiła ciąg kominowy długość przedłużenia powinna być wyższa od pozostałych nasad kominowych (np wentylacyjnych, gazowych) i przewyższać szczyt dachu lub przynajmniej się z nią równać (kalenica).

 

Nasady kominowe, przedłużenia komina standardowe jak i na wymiar znajdziecic Państwo w naszej oferci, galerii i na naszych aukcjach. Zapraszamy do kontaktu i fachowe doradztwo.