PARAPETY STALOWE


Jak poprawnie dokonać pomiaru parapetu?

 

Aby poprawnie zmierzyć  parapet zewnętrzny musimy zastanowić się jaki wygląd naszego parapetu chcemy uzyskać i jaki on będzie miał wpływ w przyszłości na jego demontaż i użytkowanie.

Istnieją dwie metody pomiaru parapetów zewnętrznych. Nie ma znaczenia czy parapet będzie stalowy, aluminiowy czy grafitowy.

 

Metoda I.

tzw. od szpalety do szpalety

Dokonując pomiaru parapetu mierzymy głębokość parapetu oraz jego długość.  Głębokość zawsze mierzymy od okna do końca ściany lub w przypadku domów w trakcie ocieplnienia do styropianu.

 

Do otrzymanego pomiaru dokładamy od 4-5cm. Czyli jeżeli nasz pomiar od okna do końca muru wynosi np 18cm dokładamy +5 cm i nasza końcowa głębokość parapetu to 23cm.

Wyjaśniajać dlaczego 4-5cm?

W wiekszości przypadków 1 cm zawsze schowa nam się pod okno a parapet aby spełniał swoją funkcję musi wystawać poza obszar ściany minimum 3-4 cm aby ściekająca woda czy brud nie osadzał się na naszej ścianie czy elewacji.

Długość parapetu mierzona jest jak w tytule od szpalety okna do szpalety. Czyli zakładajac, że nasze okno ma 145 cm to taka długość parapetu nam jest potrzebna. Dla bezpieczeństwa przy często nie równych szpaletach można do całości dodać 1cm.  W przypadku montażu parapetu z zatyczkami bocznymi należy pamientać że są one zakładane na parapet więc nie ma potrzeby odliczać szerokości na grubość zatyczki.

ZALETY MONTAŻU OD SZPALETY DO SZPALETY

  • łatwy i szybki pomiar
  • możliwość demontażu parapetu bez poważniejszego uszkodzenia elewacji
  • możliwość wykorzystania zaślepek bocznych w całości odzielając parapet od szpalety.

WADY:

  • mniejsza stabilność parapetu
  • zdarzające się krzywe szpalety co powoduje utrudnienia w dokładnym pomiarze parapetu

 

METODA II

Tradycyjna metoda występująca zazywczaj w domach ” starego budownictwa”.

Istotne znaczenie w pomiarze takiego parapetu ma jego długość. Do standardowej długości opisanej wyżej ” od szpalety do szpalety” dodajemy od 3-5 cm na stronę czyli podsumowując od 6-10cm do całkowitej długości parapetu np. długość parapetu 145 cm + 6cm lub 10cm.

Głębokość mierzymy jak wcześniej czyli od okna do końca muru lub styropianu.

 

Wyjaśniająć dlaczego 3-5cm?

Aby nasz parapet był stabilny i optycznie ładnie komponował się z oknem. Zbyt wąskie wcięcia spowodują że nasze zatyczki moga wypadać.  Optycznie wyglądać to będzie, że np źle zmierzyliśmy parapet, dlatego nie nalezy również dokładać zbyt dużego wcięcia.

 

ZALETY MONTAŻU PARAPETU W ŚCIANIE

  • optycznie powiększa okno i parapet łącząc je w całość.
  • parapet jest bardziej stabilny

WADY:

  • konieczność uszkodzenia elewacji w przypadku demontażu lub wymianie parapetu na nowy
  •  nieznaczne większe koszty parapetu (większa długość)
  • koniecznośc obcinania i często nie pasujące do ściany zatyczki boczne.

 

 

Ofertę parapetów blaszanych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowych i naszych aukcjach. Zapraszamy do kontaktu i fachowe doradztwo.